اصول طراحی ساختمان

اصول طراحی ساختمان

اصول طراحی ساختمان

     

اصول طراحی ساختمان
اصول ساختمان ها مطابق با استاندارد باید باشد مانند اینکه حیاط باید 40 درصد کل زمین باشد و همچنین ساختمان هایی که بالای 6 طبقه هستند باید پله فرار داشته باشند ساختمان ها از لحاظ کاربری چند نوع هستند مثل اداری مسکونی بیمارستان انبار مدارس و مکان های عمومی مثل ورزشگاه ها یا باشگاه ها می باشد برای ساخت و ساز ها باید استاندارد های ساختمان سازی را رعایت کنیم تا ساختمان هایی مقاوم در برابرشرایط جوی وزلزله و سایر بلایای طبیعی داشته باشیم.

جهت مشاهده محصولات کارخانه آجر نما اینجا کلیک کنید.

بسیاری از شیوه هایی که اکنون در نظر گرفته شده اند، در صنعت ساخت و ساز مانند دیوارو تزئینات داخلی، در آینده ممکن است دیگر از لحاظ اقتصادی به روش های کنونی امکان پذیر نباشد. برای رفع این تغییرات مورد نیاز در طراحی و ساخت و سازها و استراتژی ها و تکنیک ها، ما اصول طراحی ساختمان های زیر را برای طراحی و ساخت ساختمان ها در یک محیط پیشنهاد می کنیم:

در اجرای ساخت و سازها باید اصول پایه ای زیر را در نظر گرفت1. استفاده از مواد و سیستم های کم کربن ورودی:

هر گونه مواد و سیستم هایی که به مقدار قابل توجهی از انرژی نیاز دارند یا از تولیدات فرعی نفت تولید می شوند، به دلیل افزایش نسبت هزینه های انرژی ، و همچنین هزینه های احتمالی اضافی مربوط به مقررات و یا تعرفه های  احتمالی کربن در آینده. مواد از قبیل چوب و سنگ بنای کم انرژی باید به عنوان مصالح ساختمانی مناسب مورد توجه قرار گیرد.بکار بردن چوب به عنوان یک مصالح ساختمانی یک راهبرد بسیار موثر برای جداسازی کربن به عنوان بخشی از استراتژی ها و سیاست های مربوط به جذب کربن منطقه ای، ملی یا بین المللی است.2. طراحی و برنامه ریزی عملیات ساخت و ساز برای ورودی های انرژی خارجی کم:

ساختمان ها باید برای صرفه جویی در مصرف انرژی طراحی شوند  و در صورت امکان،  از سیستم های خورشیدی استفاده گردد و همچنین سیستم های نورپردازی باید در صورت لزوم از روشنایی نوردهی LED در ترکیب با روشنایی نور روز استفاده کنند. لذا در طراحی ساختمان ها میتوان از سیستمهای تهویه طبیعی و سیستم های مکانیکی کم انرژی استفاده کنند.3. طراحی ساختمان ها برای استفاده از حداکثر نور روز:

نور روز منبع اصلی روشنایی ساختمان ها می باشد، بنابراین ساختمان ها باید به گونه ای طراحی شوند تا بیشترین نور روز را برای روشنایی داخلی طراحی کنند.

استفاده از نور روز از اهمیت استراتژیک در طراحی ساختمان می باشد. بالکن ها، حیاط های داخلی و فضاهای اطرافش، نمونه های خوبی برای استفاده از این استراتژی می باشد.4. طراحی “ساختمان های عمومی” برای انعطاف پذیری در آینده:

از آنجا که در آینده هزینه های انرژی در شهر و همچنین مصالح ساختمانی و فرایند ساخت و ساز نسبتا گران تر از آنچه در حال حاضرمی باشد ، خواهد بود. واین هزینه ها بالاتر ساخت و ساز باعث ایجاد انگیزه برای صاحبان ساختمان برای طراحی انعطاف پذیری در آینده در طرح های ساختمان خود خواهد شد، به طوری که بعد از بازسازی و تغییرات می تواند در هزینه های موثر انجام شود. موثرترين استراتژي هاي طراحي انعطاف پذيري در آينده، استفاده از مدولار و استاندارد در برنامه ريزي فضاهاي برنامه مي باشد. Modularity   فضایی فراهم می کند که فضاهای ساختمانی به صورت چند بعدی یکدیگر را ایجاد کنند و استانداردهای فضاهای هدف برای ارائه فضاهای است که می تواند برای بسیاری از کاربردهای همپوشانی استفاده شود. ساختمان ها باید برای استفاده های اولیه و آینده طراحی شوند5. طراحی برای دوام و استحکام:

برای به حداکثر رساندن انعطاف پذیری آینده ساختمان ها، ساختمان ها باید برای دوام و استحکام طراحی شوند. استفاده از مواد و روش های ساخت و ساز باید در برابر آب و هوای پر انرژی بیشتر با دوام باشد و افزایش تعداد حوادث مهم آب و هوایی که باعث افزایش تغییرات آب و هوایی خواهد شد.

برای ارتباط با کارخانه آجر نما اصفهان اینجا کلیک کنید.

6.طراحی برای استفاده از مواد و محصولات محلی:

شهرهای قابل انعطاف باید در استفاده از مواد و محصولات خود بیشتر محلی باشند. افزایش هزینه های انرژی به طور قابل توجهی افزایش هزینه حمل و نقل مواد غیر محلی را افزایش می دهد. این به نوبه خود باعث ایجاد تقاضای بیشتر برای مواد و محصولات محلی برای ساخت و ساز ساختمان می شود. تغییرات اقلیمی و بالا رفتن قیمت نفت بیشتر احتمال دارد تجارت جهانی را کاهش دهد و دسترسی آسان به مواد، محصولات و سیستم های دیگر را کاهش دهد. بنابراین، سیستم های ساختمان باید مشخص شوند

نظر دهید