تمیز کردن نما درخشش به ساختمان شما

تمیز کردن نما درخشش به ساختمان شما

تمیز کردن نما درخشش به ساختمان شما

 

تمیز کردن نما درخشش به ساختمان شما

انواع مختلفی از نما و عناصر نما وجود دارد: آجر ، بتون ، شیشه ، چوب ، فلز. هر نما نیاز به یک رویکرد متفاوت دارد. شهرهای مدرن باران اسیدی زیادی تولید می کنند که به آلاینده های موجود در دودهای صنعتی و ترافیکی کمک می کند تا به سطح ساختمانها بچسبند سرب و سایر فلزات سنگین در گرد و غبار می چرخند و به سطحی ناهموار مانند بتن و آجر می چسبند دود و دوده و دیگر اشکال آلودگی می توانند یک ساختمان و عناصر مبهم را در نمای داخلی که به بازرسی احتیاج دارند لکه دار کنند.
شما در یک ساختمان آجری از چه روش هایی برای از بین بردن خاک و لکه های روی نمای استفاده میکنید؟
  تصمیم های نادرست می توانندنمای ساختمان را زشت و برای همیشه به عناصر آن آسیب برساند به همین ترتیب انواع مختلفی از لکه ها مانند دوده و دود به مواد تمیز کننده متفاوتی نسبت به لکه های روغنی یا فلزی احتیاج دارندبه عنوان یک قاعده باید در صورت امکان از امن ترین روش استفاده شود و هر زمان که روش های قوی تری برای آنها پیدا شد باید با دقت استفاده شود.
سه روش اصلی برای تمیز کردن نما ، آب ، شیمیایی و روشهای ساینده است. روشهای ساینده مانند سنگ زنی ، شن و ماسه زدن و انفجار توصیه نمی شود ، زیرا مواد سطحی را به همراه خاک و رنگ حذف می کنند.

برای مشاهده انواع محصولات آجر نما و آجر نسوز کلیک نمایید

آب

برای تمیز کردن نما سه نوع روش مبتنی بر آب وجود دارد:
شستشوی فشار
خیساندن
شستشوی بخار / گرم
ساده ترین و ایمن ترین روش تمیز کردن شستشو با آب است آب اغلب رسوبات خاک را نرم می کند آب را می توان به صورت مداوم یا متناوب با چرخه های شستشو متناوب پاشید فشار آب و بخار نیز روشهای رایج تمیز کردن نما هستند  اما به تجهیزات پیشرفته تری نیاز دارند و باید با احتیاط کار کرد .آب کمترین تهاجم برای تمیز کردن نما و یک روش محافظه کارانه برای شروع کار به خصوص در هنگام برخورد با کثیفی و دانه های معمولی است.
متداول ترین روش شستشوی فشار است که در آن اسپری کم فشار متوسط ​​(100 تا 400 پوند در اینچ مربع) را روی سطح ساختمان اعمال می کنید. (به عنوان نکته مرجع ، اسپری حاصل از شلنگ باغ حدود 60 psi است.) فشار آب معمولاً کم شروع می شود و در صورت لزوم افزایش می یابد و به دنبال آن برس زدن با یک برس طبیعی یا مصنوعی (اما نه فلزی) برای از بین بردن لکه هایی که سخت تر پاک میشوند
گاهی اوقات یک ماده شوینده غیر یونی (نوعی که در مایعات شستشوی ظرف استفاده می شود کمتر از مواد شوینده یونی کف می کند و با یون های موجود در آب واکنش نشان نمی دهد) به آب اضافه می شود تا خاک های روغنی از سطوح خارج شود
خیساندن ، همراه با فشار و به دنبال آن  شستشوی نهایی  آن با اب نیاز به کاربردهای مکرر دارد که می تواند تا چند هفته طول بکشد

بیشتر بخوانید :آجر نسوز چیست ؟

روش سوم تمیز کردن بخار یا فشار گرم معمولاً مورد استفاده قرار نمی گیرد  اما می تواند برای از بین بردن رسوبات خاک و گیاهان از جمله پیچک مؤثر باشد. همچنین گزینه ای برای تمیز کردن سنگ حساس به اسیدهای مورد استفاده در برخی از پاک کننده های شیمیایی است.
مواد شیمیایی
هنگامی که آب بی اثر است می توان از انواع پاک کننده های شیمیایی استفاده کرد. مواد شوینده مورد استفاده در ترکیب با شستشوی آب ملایم ترین نظافت را ارائه می دهند. برای خاک های سنگین تراز پاک کننده های اسیدی می توان در موادی مانند ماسه سنگ و  سنگ گرانیت غیرمجاز استفاده کرد.برای مواد حساس به اسید مانند سنگ آهک ، سنگ مرمر و گاهی آجر ، پاک کننده های قلیایی به تسهیل در برداشتن رسوبات کمک می کنند
پاک کننده های شیمیایی برای از بین بردن کثیفی ها موثر هستند و برخلاف روش های رایج مبتنی بر آب ، می توان از آنها برای از بین بردن رنگ ، روکش ها ، لکه های فلزی و نقاشی های دیواری نیز استفاده کرد پاک کننده های مبتنی بر اسید بر روی آجر و دیوارهای سنگی نشده  سنگ چدنی ، بتونی ، گرانیت و بیشتر ماسه سنگ ها موثر هستند. پاک کننده های قلیایی در سنگ تراشی های حساس به اسید مانند سنگ آهک ، سنگ مرمر ، سنگ گرانیت صیقلی و ماسه سنگ آهکی (گچ) مورد استفاده قرار می گیرند.
تمیز کردن مواد ساینده ، خاک را با خراشیدن مکانیکی ، سنگ زنی یا انفجار سطح با یک ماده خشک یا مرطوب از بین می برد. روش های تمیز کننده ساینده سخت تر از آب و تمیز کردن مواد شیمیایی هستند. تکنیک های متداول شامل انفجار سودا ، انفجار دی اکسید کربن گلوله ای و بسیاری روش دیگر می باشد که بسیاری از این روش ها به متخصصان آموزش دیده و تجهیزات پیشرفته ای نیاز دارند. استفاده از روش های تمیز کننده ساینده باید محدود باشد تا در هنگام از بین بردن سطح آسیب در سطح نما جلوگیری شود. این روش های تمیز کردن می توانند سطوح سنگی زبر را از بین ببرند ، جزئیات تزئینی را از گنده کاری ها ، ملات سست و فلز و شیشه های محافظت نشده جدا کنند.تمیز کردن بهاره نما های ساختمان پس از زمستان زیبایی و درخشش را به ساختمان های شهر باز می گرداند ، امکان تعمیر را فراهم می کند و نمای های تاریخی را حفظ می کند.

برای خواندن مقاله استفاده از آجر نسوز در سبک مدرن کلیک نمایید .

قبل از شروع یک برنامه تمیز کردن نما ، مهم است که انواع سنگ تراشی موجود در ساختمان را مشخص کنید و مناسب ترین روش تمیز کردن را برای هر نوع انتخاب کنید.
 تفکیک در بین انواع مختلف سنگ از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به عنوان مثال ، برخی از سنگ آهک ها می توانند مانند ماسه سنگ به نظر برسند ، و آنچه به نظر می رسد از سنگ طبیعی است می توان از سنگ ریخته گری یا بتونی استفاده کرد. بعضی از آجرها ممکن است حاوی ناخالصی ها باشند ، مانند ذرات آهن که می توانند با مواد تمیز کننده خاصی واکنش نشان دهند و در نتیجه رنگ آمیزی شود. انتخاب نوع روش صحیح تمیز کردن می تواند صدمات جبران ناپذیری به مصالح ساختمان وارد کند ، بنابراین بهتر است در مورد ترکیب سنگ تراشی با یک نگهدارنده  خوب مشورت کنید.
همچنین توجه داشته باشید استفاده غیر اصولی از بعضی از مواد شیمیایی (و حتی آب) که برای سنگ تراشی بی خطر هستند می توانند سایر عناصر ساختمانی مانند عناصر فلزی تزئینی ، شیشه ، شیشه پنجره های چوبی ، میله های پنجره آهنی را خراب یا دچار آسیب کند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد آجر نما اصفهان اینجا کلیک کنید.

برچسب ها : آجر - آجر نما - اجر- اجز نما - آجر نسوز - اجر نسوز

نظر دهید