آجر نسوز شاموتی

آجر نسوز شاموتی

آجر نسوز شاموتی

آجر نسوز شاموتی چیست؟

آجر  نسوز شاموتی ، ترکیبی از آلومینا و سیلیکات بوده به طوری که درصد سیلیکا آن نسبت به آلومینا بیشتر بوده و شاموت با پختن خاک رس دردمای بالاتر از ۱۰۰۰ درجه سانتی گراد شکل میگیرد.آجر شاموتی از مواد کانی غیر فلزی ساخته شده است که بیشترین عناصر موجود در ترکیب آن sio 2 Al2 o3 تشکیل میدهد. آجر شاموتی به دلیل خواص فیزیکی و شیمیایی و همچنین قیمت مناسب شان رایج ترین مواد مورد استفاده درمهندسی نسوز است.

کاربرد آجر شاموتی:

آجر شاموتی به طور عمده در کوره بلند گرم کن های هوا، کوره های ریخته گری، کوره های کک زی، کوره شیشه، کوره سیمان و کاربرد دیگر مهندسی نسوز بکار میرود همچنین در اکثر کوره های صنعتی دمای متوسط ۱۲۰۰-۱۴۰۰ درجه از آجر های شاموتی برای ساخت اجر مشعل استفاده می گردد.

فرآیند تولید آجر شاموتی :

مواد اولیه اصلی خاک رس است این کار در دمای ۱۲۰۰ و ۱۵۰۰ درجه در کوره های قائم و دوار یا تونلی صورت میگیرد محصول این فرایند شاموت باید خرد و دانه بندی شده باشد شاموت دانه بندی شده سپس با مقداری رس و آب مخلوط می شود مراحل بعدی عبارت است از شکل دهی خشک کردن و پختن و پختن آجر های شاموتی معمولا در دمای ۱۲۵۰ تا ۱۵۰۰ درجه و در کوره های تونلی صورت میگیرد.

مزایای استفاده از آجر شاموتی :

یکی از محصولات پر کاربرد در صنعت نسوز است.
در دمای بالاتر از 1000 درجه شکل میگیرد.
آجر شاموتی به دلیل خواص فیزیکی و شیمیایی و همچنین قیمت مناسب رایج ترین محصول در این صنعت می باشد.
مقاومت سایشی بهتر در برابر حملات شیمیایی
دوام و پایداری
سهولت حمل و نقل

نظر دهید