با تاریخچه آجر کاری آشنا شوید

folder_openمقالات
commentبدون دیدگاه

تاریخچه آجر کاری
آجر، که ابتدا حداقل 6000 سال پیش در خورشید خشک شد ، که به شکل بلوک مستطیلی که از مخلوط رس یا شیل ساخته شده و در یک حفره یا کوره استفاده میشد. امروزه، اندازه آجر از کشور به کشور تغییر می کند و صنعت ساخت آجر هر کشور، طیف وسیعی از اندازه ها را تولید می کند اکثر آجرها برای اکثر اهداف ساخت و ساز دارای ابعاد حدود 5.5 × 10. × 20 سانتیمتر (8/4 × 33/4 × 8/4 اینچ) هستند.

برای خرید محصولات تینا سفال اینجا کلیک کنید.

آجر خاکی، خشک شده در خورشید، یکی از اولین مصالح ساختمانی بود که در گذشته استفاده میشد تصور میشود ایده ساخت آجرزمانی که در رودخانه های نیل، فرات ، پس از سیل، گل یا سیل تجمع یافته شکل گرفته، که به شکل های خاصی شکل داده میشد تا در ساختمان ها و بناها برای حفاظت از بنا در مقابل آب و هوا باشد در شهر باستانی اور، از نمونه های اول آجر کاری در بین النهرین (عراق مدرن) می باشد که اولین قوس واقعی آجری حدود 4000 سال قبل از میلاد ساخته شد.

نمایشگاه تینا سفال
همانطور که تمدن به شرق و غرب از خاورمیانه گسترش می یافت تولید و استفاده از آجر ، نیز از این تغییر مستثنی نبود و از آسیای غربی به سوی غرب گسترش یافت مثال, در رم، بازسازی پانتئون در قطر حمام حاجیان و همچنین بناهای آجری در مسجد بزرگ اورشلیم (اصفهان (در ایران)، و توران و همچنین بسیاری از بناهای تاریخی در غرب وغرب اروپا نشان از این موضوع می باشد که در در غرب اروپا احتمالا آجر را به عنوان یک ساختمان و واحد معماری بیش از هر منطقه دیگر در جهان مورد استفاده قرار دادن .

به طور مثال در ارپا این امر به ویژه در مبارزه با آتش سوزی های فاجعه بار که به طور مداوم در شهرهای قرون وسطی ، صورت میگرفت بسیار مهم بود. پس از آتشفشان بزرگ سال 1666، لندن ساختار ساختمان های شهر از چوب به آجر تغییر کرد و از آجر تنها به منظور حفاظت از آتش استفاده میشد. و سپس سازه های اجری و آجر توسط اولین مهاجران اروپایی به جهان نیویورک منتقل شدند

 

در اواخر قرن 13 و اوائل قرن بیستم به احیای آجر سازی در شرق انگلستان

و اواخر قرن هفدهم و اوایل قرن هجدهم، اوج استفاده از آجر در نقاط مختلف اروپا بود. که البته در این قرن نحوه تولید و ساخت آجر در کارخانه های آجر بسیار بهبود یافته بود و در شکل و اندازه. وو همچنین رنگ آجر که در اواسط قرن هجدهم به رنگ قرمز، بنفش یا خاکستری آلی که در اواخر قرن 17 تا اوایل قرن بیستم مورد استفاده قرار میگرفت تغییر شکل یافت، و به رنگ های داغ رنگ قهوه ای یا صورتی رنگی تغییر رنگ دادند. و تا سال 1800، تولید مارن زرد و یا رنگی که نزدیک به رنگ سنگی مورد نظر برای نماد کلاسیک بود تغییر یافت.

ساختمان آجرنما
همانطور که در بالا ذکر شد ایرانیان از آجر به شکل گسترده‌ای در ساختمان‌سازی‌های خود استفاده نموده‌اند و با پختن و استفاده از آن آشنا بوده‌اند

در دوران ساسانیان مصرف آجر پیشرفت زیادی کرد و در آن زمان بناهای ساسانیان با آجرها به ابعاد 40 × 40 × 77 سانتی‌متر ساخته می‌شده است.از جمله دالان مسجد جمعه اصفهان طاق کسری، برج گنبدکاووس و پل‌های مختلف و بالاخره کاروانسراهای متعدد که در اغلب نقاط ایران هنوز هم مورد استفاده قرار می‌گیرد

تاریخچه تولید و استفاده از آجر به اشکال امروزی، به بعد از جنگ جهانی دوم با پیشرفت صنعت در ایران بر می گردد که کارخانه های آجر سازی متعدد مانند کارخانه اجر فشاری کارخانه اجر سفال و کارخانه اجر سقفی و بهمنی در جاهای مختلف ایران ساخته شد.

برای خرید از کارخانه آجر نما اینجا کلیک کنید.

Tags: , , , , , , , , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست